• Baby Shower Nedir ?

  blog1-2Baby Shower partisine bebek doğmadan önce yapılan ilk kutlama partisi diyebiliriz. Bebek doğmadan, telaş başlamadan önce anne adayı aile yakınları ve arkadaşları ile bir araya gelir, hediyeleri kabul eder ve bebeğin gelişini her birlikte kutlarlar. Parti genellikle hamileliğin son aşamasında 2 ay önce organize edilir. Bu yıllar sonra da hatırlanacak anılarla dolu muhteşem bir partidir.

  blog1-3Amerika’da doğmuş çok eski bir gelenek olan Baby Shower son yıllarda Türkiye’de de sıklıkla kutlanmaya başladı, türkçeye bebeğe hazırlık partisi olarak çevrilse de genellikle de türkçeye çevrilmeden aynı isim ile “Baby Shower” olarak kullanılıyor. Bu parti yurt dışında anne adayının yakın arkadaşları ve akrabaları tarafından düzenlenir. Kelime anlamı ile Baby Shower anneyi ve babayı hediye yağmuruna tutmak. Bu nedenle parti öncesinde annenin yakın bir arkadaşı anne adayından bebeğin ihtiyaçlarını gösteren bir liste hazırlamasını ister, bu liste daha sonra partiye davet edilecek kişilere dağıtılır. Partiye katılanlar da listeden istediklerini alarak partide anneye sunar.

  Böylece bebek doğmadan ihtiyaçları da karşılanmış ve parti amacına ulaşmış olur. Ancak Türkiye’de anneler liste hazırlamak istemediği için Hediye Listesi geleneği pek uygulanmıyor.

   

   

  blog1-4Peki bu parti de neler oluyor ? Öncelikle bu özel günü anne özenle hazırlanmış bir ortamda yaşamak ister. Parti mekanı annenin istediği bir temaya uygun olarak hazırlanır.

  Bebek konseptine göre prenses, baykuş, papyon gibi farklı temalar olabileceği gibi genellikle kızlara pembe, erkeklere mavi konseptle mekan dekore edilir. Yine konsepte uygun bir pasta ve ikramlar hazırlanır. Ayrıca partiye katılanların o günün anısına duygu ve temennilerini yazacağı ve anne için güzel bir anı olacak olan Hatıra defteri hazırlanabilir.

  blog1-5Partiyi parti yapan hep birlikte eğlenceli vakit geçirmektir. Önceden hazırlıkları yapılan esprili oyunlar oynanarak hep birlikte kahkaha dolu anlar yaşanır. Annenin karnı tahmin edilmeye çalışılır, en hızlı sütü içme yarışı yapılır, küçük kağıtlara doğacak bebeğin resmi çizilerek oylanır,

  Bebek mamalarının tadına bakarak içinde ne olduğu tahmin edilmeye çalışılır. Doğum günlerinde çocuklar nasıl eğleniyorsa, baby shower da annelerin bol bol eğlendiği partilerdir.

  blog1-6Partide fotoğraf ve kamera çekimi yapmak çok önemlidir. Anne adayı parti için özel olarak hazırlanmıştır, sevdikleri ile çok güzel hamile fotoğrafları çekilecek mükemmel bir ortamdır. Ayrıca özellikle oyunlarda çok komik görüntüler kaydedebilirsiniz ve yıllar sonra çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz.

  blog1-7Partinize gelen misafilerlere günün anısına ufak hediyeler vermek, bu günü ölümsüzleştirmek en önemli noktalardan birisidir. Hediyeleri özel belirlediğiniz etiketlerle süsleyerek özelleştirebilirsiniz, sizin veya bebeğin isminin yazdığı etiketler ekleyebilirsiniz. Teşekkür kartları hazırlayabilirsiniz.

  Paylaşmak İster misiniz?